10 zasad jak szukać tanich lotów

Gdybym nie nauczyła się szukać tanich lotów, pewnie podróżowałabym o wiele mniej, ponieważ korzystałabym z ofert biur podróży. To naprawdę banalnie proste, jednak trzeba wiedzieć o kilku aspektach. Stosując się do tych patentów, na pewno uda Wam się znaleźć loty w bardzo okazyjnych cenach.


1. Jakie linie lotnicze?

Jeśli chodzi o tanie podróżowanie z Polski, to nasze oczekiwania spełni przewoźnik Ryanair i Wizzair, ponieważ ich ceny są najniższe, jednak musimy się liczyć również z faktem, że przekłada się to na warunki pokładowe - luksusów nie zastaniemy. Dobre oferty ma także easayJet, jednak lata tylko z lotniska w Gdańsku, Krakowie, Warszawie i Lublinie. My mamy blisko także do Berlina.

2. Wyszukiwarki lotów

Należy uważać z jakich stron wyszukujemy lotów, ponieważ niektóre wyszukiwarki pobierają swoją prowizję! Moją ulubioną, jest czeska strona (jest też po polsku) - Azair. Świetną opcją jest wyszukiwanie "Gdziekolwiek" - jeśli nie mamy sprecyzowanego kierunku, ale chcemy gdzieś polecieć, Azair pokaże nam wszystkie możliwości.

tanie loty

3. Terminy

To loty dyktują terminy, a nie my. Jeśli chcemy gdzieś tanio polecieć, najpierw znajdźmy lot, a następnie bierzmy urlop. Czasami bywa tak, że w jednym tygodniu lot kosztuje 100 zł, w drugim zaś już 500.

4. Ilość osób

Czasami bywa tak, że dana cena jest dostępna tylko dla jednej, bądź dwóch osób. Oznacza to, że bardziej opłaca się samolotem akurat podróżować w jak najmniejszym gronie. Jeśli automatycznie zamówimy lot dla 3 osób, a tania oferta była dostępna tylko dla jednej, oznacza to, że i tak każda osoba będzie płaciła wyższą, standardową stawkę, co przewyższy nasze oczekiwane koszty. Zwracajcie na to uwagę!

Jak szukać tanich lotów

5. Tryb incognito

Niektórzy myślą, że to mit, jednak to prawda, że jeśli wyszukiwarka lotów zobaczy, że interesujemy się jakimś konkretnym kierunkiem, po którymś razie z kolei ceny będą się podwyższać! Tego chcemy oczywiście uniknąć, bo szukamy jak najtańszych, a nie najdroższych, dlatego rozwiązanie jest proste i należy o nim zawsze pamiętać - lotów wyszukujemy w trybie incognito, będąc niezalogowanym na konto! Wtedy nasze dane nie są zapisywane w serwerze i ceny nadal są takie same i będziemy widzieć wszystkie promocje.

6. Godziny nocne i poranne

Również prawdą jest, że najlepsze oferty znajdziemy w nocy i bardzo wcześnie rano. Wtedy mało kto wyszukuje lotów, więc aby zwiększyć ruch sprzedaży, ceny maleją.

Jak szukać tanich lotów

7. Lotniska na obrzeżach miast

Niestety lecąc tanimi liniami najczęściej musimy się spodziewać, że lotnisko nie będzie znajdowało się w centrum, tylko na obrzeżach dużych miast. Najczęściej jest to około 50 km. Ale spokojnie, spod każdego lotniska odjeżdżają autobusy.

8. Bagaż podręczny

Podróż z plecakiem to już nasze przyzwyczajenie. Kiedyś dozwolona była bezpłatna mała walizka, niestety zmieniły się przepisy i jeśli nie chcemy płacić za bagaż rejestrowany, musimy zmieścić się do plecaka (rozmiar mniej więcej taki typowo szkolny). Niektórzy mogą być przerażeni, jednak naprawdę da się w ten sposób spakować nawet na tydzień! Tym sposobem oszczędzamy na bagażu rejestrowanym nawet około 300 zł.


9. Losowe miejsca

Niestety jeśli lecimy z kimś i koniecznie chcemy siedzieć w samolocie obok tej osoby, musimy dodatkowo wykupić miejsca. Jedno miejsce to koszt około 25-60 zł! Jeśli więc wybierzemy nawet najtańszą opcję, lecimy w dwie osoby to w dwie strony zapłacimy 100 zł więcej. Czasami bywa tak, że warto poczekać z odprawą do kilku godzin przed odlotem. Wtedy widzimy mniej więcej ile osób ma zarezerwowane miejsca, wtedy wiemy, czy samolot będzie raczej pełny czy też nie - bo jeśli nie, warto wejść ostatnim i znaleźć wolne miejsca koło siebie - za darmo. 

10. Mobilność

Jeśli chcemy naprawdę zaoszczędzić, czasami opłaca się po prostu zmienić lotniska. Często bardziej opłaca się kupić bilet na pociąg, czy autobus na lotnisko do innego miasta, niż lecieć z naszego. Na przykład lot z Poznania na Majorkę kosztuje 450 zł (w dwie strony z jedną przesiadką), a z Berlina już tylko 85 zł, biorąc pod uwagę, że autobus na lotnisko kosztuje 50 zł, w sumie oszczędzamy ponad 260 zł!!!

Jak szukać tanich lotów

Do zobaczenia w chmurach!

3 komentarze:

 1. Wyszukiwarka po czesku? Dla mnie nie stanowi to problemu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie leciałam samolotem, ale z chęcią przeczytałam posta. Byłam ciekawa jakie są sposoby na poszukiwania tanich lotów. Najbardziej zdziwił mnie 5 punkt, nie wiedziałam, że nasze dane są zapisywane na serwerze.
  Nie warto wpędzać się w dodatkowe koszty :)
  Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo się cieszę, że trafiłam na tego posta bo niektóre informacje były dla mnie zaskakująco nowe, a przecież bardzo przydatne :D teraz powoli zaczynam rozglądać się za biletami, bo wiza turystyczna na pobyt w Brazylii mi się kiedyś skończy niestety i trzeba będzie się stąd wtedy zmyć...

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2019 Kierunek świata - blog podróżniczy , Blogger